Zakopane

Zakopane położone jest u stóp Tatr, w Rowie Podtatrzańskim (Kotlina Zakopiańska), nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka (dopływ Białego Dunajca). Jest najwyżej położonym miastem Polski, ale tego miasta zresztą chyba nie trzeba przedstawiać.

Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym albo zamieszkanym przez sławne postacie polskiej kultury.

Wraz z pobytem letników a później także osiedlającej się w Zakopanem inteligencji nastąpił rozwój turystyki i taternictwa. Do dziś Zakopane jest dla turystów wspaniałym, choć nieco zatłoczonym, miejscem odpoczynku. Zarówno Ci którym Krupówki wyznaczają turystyczny szlak, jak i ci którzy chodzą szlakami górskimi znają urok Zakopanego o każdej porze roku.

Jednak aby przekonać się o walorach Zakopanego, należy samemu tego doświadczyć. Jednak aby traumatyczna podróż nie przysłoniła tych walorów, warto przemyśleć wyjazd podczas weekendów (zwłaszcza tych dłuższych lub pogodnych), oraz podczas wakacji, ferii i przerw świątecznych. Wtedy może się okazać że dzięki dużemu natężeniu ruchu oraz prowadzonym remontom na zakopiance, przejazd z Krakowa do stolicy polskich gór zajmie nawet 6 i więcej godzin