Zakopianka

Zakopianka to nazwa drogi z Krakowa do Zakopanego, której długość wynosi 102 km. Droga z Krakowa do Rabki-Zdroju to fragment drogi krajowej 7 (a także fragment drogi ekspresowej), natomiast odcinek z Rabki do Zakopanego to droga krajowa 47.

Zakopianka

Droga dwujezdniowa (znaczona na mapie na niebiesko)jest obecnie tylko na odcinku Kraków - Myślenice - Lubień (42 km), oraz na krótkich odcinkach w okolicy Chabówki (3,5 km) oraz Nowego Targu (3 km). Pozostałe odcinki to "stara" jedno jezdniowa zakopianka (kolor pomarańczowy).

We wakacje czyli sezonie urlopowym, a także w ciągu roku w weekendy (nie wspominając o dramatach w długie weekendy) na Zakopiance tworzą się wielo kilometrowe korki. Ruch na drodze utrudniają dodatkowo prowadzone od kilku lat nieustanne remonty. Zobacz aktualne utrudnienia i remonty na zakopiance. Zakopianka jest również bardzo niebezpieczną drogą. Wielu kierowców nie potrafi dostosować prędkości do panujących warunków, a także brawura i brak wyobraźni często jest przyczyną wypadków. Zobacz listę fotoradarów przy Zakopiance.